45. Závěr

Předpokládám, že již máte důkladně nastudované všechny informace o tradingu, které jsem na portálu prezentoval. Články ze „Základy obchodování na burze“ měly za úkol nastínit vám, jak to v obchodování na burze chodí. Sekce „Price Action“ vám ukázala hlavní cenové patterny, na základě kterých si mnoho úspěšných obchodníků zajišťuje nadstandardní živobytí a články z „Příprava na živé obchodování“ vás měly nasměrovat k tomu, abyste se skrze budování obchodního systému a následný papertrading dostali k reálnému obchodování.

 

Určení cesty vpřed je na vás

Při psaní článků jsem se snažil nastínit vám cestu, kterou byste se dle mého názoru měli vydat. Kolik je na světě traderů, tolik je i přístupů k samotnému tradingu. Je tedy zcela na vás jakou cestu si zvolíte. Já jsem vám chtěl pouze ukázat přístup, který je podle mě nejefektivnější a zaměřuje se na to podstatné.

 

Případné dotazy

Jistě jste si všimli, že jsem samotné články psal velice zjednodušenou a laickou formou. Možná to některým z vás bylo až nepříjemné. Sám jsem měl při psaní pocit, že jisté věci si nováček zvládne odvodit sám, přesto jsem je popsal, ať danou problematiku pochopí naprosto každý. Omlouvám se, jestli měl někdo z vás pocit, že jednotlivé kroky popisuji tak, jako bych je vysvětloval malému dítěti. Snad se nikdo neurazil, určitě jsem z nikoho nechtěl dělat nechápavého. Záměrem článků bylo pouze to, ať naprosto každý, kdo projeví zájem o intradenní obchodování na základě Price Action, zcela jasně porozumí základním principům tradingu v co možná v nejkratším čase a také to, ať v diskuzi u jednotlivých článků nejsou stále dokola ty samé dotazy. Pochopitelně pokud byste něčemu neporozuměli, nemusíte se obávat napsat dotaz do diskuze. Pokud budu mít čas, rád vám poradím.

 

Trader nikoliv spisovatel

Články ani v nejmenším neobsáhly vše, co by se dalo o tradingu říci. O tradingu, potažmo intradenním obchodování, bych mohl napsat ještě stovky stran, nicméně jsem hlavně trader a ne spisovatel. Netvrdím, že ještě pro vás nějaké články nenapíši, nicméně ač se to nezdá, psaní zveřejněných článků mi zabralo poměrně dost času a víte jak to je, čas je tím nejdůležitějším aktivem, tudíž by se s ním mělo zacházet rozumně a já se v současné době chci věnovat pouze rodině a tradingu. Nehledě na to, že spisovatelský talent doopravdy nemám. Nicméně psaní článků mě bavilo a budu velmi rád, když články splní svůj účel a to, že se budou objevovat noví, nadějní obchodníci Price Action a naše komunita se bude postupně rozrůstat :-)

 

Budujte obchodní systém a čtěte

Nyní jste ve fázi, kdy rozumíte (alespoň doufám) základům intradenního obchodování a poctivě si budujete svůj obchodní systém. Doporučuji vám, abyste i nadále budovali obchodní strategii a zároveň se na internetu poohlédli po knihách zaměřujících se na Price Action. Získáte tak další důležité poznatky, které vám pomohou ještě lépe pochopit cenový graf a vylepšit tak vaši obchodní strategii.

 

Když se budování obchodního systému nedaří

Kromě čtení knížek především pracujte na tom, abyste si vybudovali a řádně otestovali profitabilní obchodní systém, který zvládne vydělávat na jakémkoliv trhu a jakémkoliv TF. Je to sice mravenčí práce a chce hodně odhodlání, nicméně určitě není nemožné jej do roka vybudovat. Jestliže budete pro intradenní obchodování naprosto zapáleni a budete jasně cítit, že se doopravdy v životě nechcete živit ničím jiným, než tradingem, avšak po několika měsíční snaze vybudovat profitabilní obchodní systém se vám stále nedaří, můžete nám napsat na náš e-mail info@price-action-traders.cz s prosbou o získání členství ve skupině P.A.T, kde je součástí členství zmiňovaný obchodní systém P.A.T., který již obchoduji několik let a přidávají se i další členové skupiny rovněž s velmi hezkými výsledky. Jak jsem uvedl na úvodní stránce, hlavním účelem portálu je sdružovat úspěšné obchodníky Price Action, bereme však mezi sebe i snaživé nováčky. Pevně ale věřím, že si svůj obchodní systém zvládnete vybudovat sami.

 

Milí začínající tradeři, tímto článkem se s vámi loučím a přeji vám, ať skrze svou odhodlanost, trpělivost a vůli dosáhnete na své sny. Vytrvejte a budete jistě odměněni, o tom jsem přesvědčen. Všem vám držím palce!