42. Pracovní den intradenního obchodníka

Jestliže jste došli až k tomuto článku, patrně vás burza, resp. intradenní obchodování komodit okouzlilo stejně silně jako kdysi mě a mnoho dalších traderů. Pojďme se v dnešním článku podívat na to, jak zhruba vypadá běžný den obchodníka, který se tradingem živí. Nutno podotknout, že každý trader má svůj specifický přístup k trhům, tudíž i samotný obchodní den může u každého obchodníka vypadat malinko jinak.

 

Zhodnocení aktuální situace na trhu

Přestože uskutečňujeme obchody na základě obchodního systému, který by měl být z větší části mechanický, je třeba brát v potaz aktuální situaci na trhu. Našim úkolem je tuto situaci zohlednit ještě před tím, než začneme obchodovat. Jestliže máme pravidlo obchodovat od 20:00, měli bychom usednout ke grafům alespoň 10 minut před začátkem obchodování. Nováčkům doporučuji zasednout ke grafům 20 minut předem.

 

Řekněme, že jste ve fázi, kdy za sebou máte backtest a přešli jste do fáze papertradingu, tedy do reálného obchodování s fiktivními penězi. Jste rozhodnuti obchodovat od 20:00 do 22:00, usedáte tedy ke grafům v 19:40. Do 20:00 je vašim úkolem zhodnotit jaká je daný den na trhu situace. Vřele každému doporučuji, aby si do grafu zaznačil pomocí TL důležité body, u kterých se může cena v průběhu dne pozastavovat. Jedná se o důležité S/R oblasti, především tedy o hodnoty open, high, low a close minulého dne, high/low premarketu (doba před hlavními obch. hodinami) a důležité S/R minulého dne. Je na každém obchodníkovi, ať si sám určí, které S/R úrovně pro něho důležité jsou a které ne.

Na obrázku výše vidíme zaznačené high a low minulého dne. Pokud se zaměříte na denní grafy, všimnete si, že cena se v daný den velmi často pohybuje v range (rozpětí) minulého dne. High a low minulého dne považuji za nejsilnější S/R oblasti. Pokud například od svého systému dostanu signál pro vstup do patternu, kdy jasně vidím, že hned za vstupem je tato S/R úroveň, v žádném případě do trhu nevstupuji. Vám doporučuji pochopitelně to samé.

 

Obrázek výše již zachycuje vývoj trhu o 3 hodiny později. Zaměřte se na body obratu trendu. Vidíte, kdy měl trh tendenci se otáček? Právě na S/R úrovních, které jsme si zaznačili, tedy S/R premarketu a high minulého dne.

Zhodnocení aktuální situace na trhu před začátkem obchodování považuji za nutnost. Doporučuji určit si hlavní trend, rozpoznat v jaké je fázi a zaznačit si důležité S/R úrovně.

Poté, co máte rutinní přípravu na obchodování za sebou, doporučuji na chvilku odběhnout, dát si třeba kávu a zkoncentrovat se. Sám to dělám tak, že po skončení přípravy na pět minut od grafů odejdu, dám si nezdravého turka a pak jdu pracovat.

 

Hlavní obchodování

Po chvilce zkoncentrování se vracíte ke grafům. Nyní již začínají vaše hlavní obchodní hodiny a vy vyčkáváte na vstupní signál do trhu. Podmínky pro vstup do trhu jste si jasně vymezili ve svém obchodním plánu. Teď je pouze uskutečňujete v praxi.

Cena se pohybuje nahoru a dolů, vykresluje se svíčka po svíčce a vy vyčkáváte na váš signál. Zdůrazňuji, že není nutné, abyste svým pohledem trh doslova hypnotizovali a byli maximálně koncentrovaní na sebemenší pohyb, který trh vytvoří.

Během hlavních obchodních hodin byste měli být v prvé řadě klidní, mít plně přehled nad aktuální situací na trhu a umět rozpoznat svůj vstupní signál.

První týdny nebo možná první měsíce budete během obchodování značně nervózní a neklidní. Pokud se však tradingu budete věnovat delší čas, zjistíte, že samotné obchodování je relativně nudná a rutinní činnost, kdy sledujeme grafy a vyčkáváme na náš vstupní signál. Když se objeví, vstoupíme do obchodu, umístíme SL, řídíme pozici a následně z trhu vystoupíme. Vše dle našeho přesně specifikovaného plánu. Po ukončení obchodu si jej zaznačíme do obchodního deníku. Takto postupujeme během celé obchodní seance.

Je na každém obchodníkovi, ať si sám určí, zda bude obchodovat hodinku, dvě nebo pět hodin denně. Hodinku denně však považuji za minimum a naopak pět hodin za maximum.

 

Příklad pracovního dne

Na příkladu vám ukáži, jak pracuji během hlavních obchodních hodin já. Systém P.A.T počítá s tím, že vstupujeme do trhu v určitých zónách, resp. v místech, kde je největší pravděpodobnost, že obchod bude zakončen v zisku. Během hlavních obchodních hodin sleduji trend, další nuance trhu a zaměřuji se právě na vymezené zóny. Když následně vidím, že trh momentálně absolutně nesplňuje mé požadavky, resp. není v dané zóně, pozoruji grafy jen zlehka. Ze zkušenosti například vím, že trh je často v situaci, kdy mu bude trvat minimálně půlhodinky, než se navrátí do dané zóny. Vím tedy, že si v danou chvíli můžu dovolit koncentrovat se na grafy trochu méně, trhy však stále jedním okem pozoruji. Když se trh po čase navrátí do požadované zóny, již se plně koncentruji na grafy a vyčkávám, zda-li se neobjeví můj pattern. Pokud se začne vykreslovat, překontroluji jestli jsou splněny všechny vstupní podmínky a jestliže ano, vstoupím do trhu a umístím SL přesně tak, jak jsem si určil v o obchodním plánu. Poté již jen sleduji, kam se cena vyvíjí a čekám na výstupní signál. Obchodní systém P.A.T pracuje s větším RRR (občas i RRR 1:8), proto v obchodě setrvávám poměrně dlouhou dobu. Většinou zhruba za 30 minut dostanu výstupní signál a na základě něj z trhu vystoupím. Hodnoty si posléze zaznačím do obchodního deníku. Obchod například vydělá 140$/kontrakt, při obchodování 50-ti kontraktů mám vyděláno 7000$. Poté, co si obchod zapíši do obchodního deníku, se znovu zaměřím na graf a pozoruji, co dělá. Dalo by se říci, že trh se pohybuje v mých stanovených zónách ve 30-ti procentech případů, tudíž cca třetinu času, kdy obchoduji, se plně soustředím na grafy, ve zbylém čase pracuji tak na půl. Nevýhodou OS P.A.T. je fakt, že díky striktním pravidlům je poměrně dost rutinní a nudný, což zapříčiňuje malinko nepříjemný pocit, že člověk jakoby nic nedělal. (Každý profitabilní obchodní systém by však měl být rutinní).

Zhruba takto probíhají hlavní obchodní hodiny, tedy doba, kdy si obchodník vydělává na živobytí. Nechci, ať si reálné obchodování představujete tak, že během samotného obchodování můžete dělat x věcí najednou. Tak tomu doopravdy není. V začátcích obchodování byste se měli koncentrovat jen na samotný graf. Postupem času sami pocítíte, kdy si můžete dovolit koncentrovat se na dění na grafech více a kdy si naopak můžete dopřát „pauzu“.

 

Konec obchodních hodin

Po skončení obchodních hodin si své obchody zapište do obchodního deníku. (Pokud jste tak neučinili během obchodování). Není na škodu si uskutečněné obchody vytisknout a jednou za čas si je procházet. Možná vás přitom napadnou různá zlepšení obchodního systému.

 

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik