4. Futures trading: Káva či pomerančový džus jako zdroj obživy?

V minulém článku jsme si pověděli, že se komodity obchodují skrze tzv. futures kontrakty. Futures kontrakty se v posledních dvaceti letech staly hojně obchodovaným instrumentem, kdy se o něj začaly zajímat masy lidí ze středních tříd. Z toho důvodu US burzy umožnily běžnému traderovi obchodovat celou řadu komodit. Pojďme se na ně podívat blíže.

                       

Jakou komoditu obchodovat?

Postupem času sami poznáte, že všechny komodity, resp. jejich grafická zobrazení, mají něco společného. Analýzou grafů se však budeme zaobírat v pozdějších článcích. Na okraj jen podotknu, že každý trh, ať se jedná o trh se sojovými boby, kávou nebo například platinou, nabízí podobné formace na grafu, které se už přes 100 let vyskytují stále znovu a mnoho úspěšných traderů po celém světě těchto stále se opakujících formací využívá ve prospěch svého rostoucího bankovního konta. Nyní se ale vraťme k samotným komoditám.

Komoditní burzy nabízejí širokou škálu komodit, které se dají s úspěchem obchodovat. Tabulka níže znázorňuje celkem 9 hlavních skupin, do kterých jsou komodity rozděleny. Jedná se o indexy, měny, energie, kovy, finanční deriváty, zrniny, masa, E-mini trhy a skupinu „softs“, kde patří například pomerančový džus, káva a cukr. Každá skupina obsahuje několik obchodovaných komodit, z nichž každá má své označení.

 

Jakou komoditu si pro své obchodování zvolíte, je čistě na vás. Já se již dlouhá léta věnuji pouze E-mini trhům, jelikož se jedná o velice živé trhy, které kromě jiných výhod nabízejí prostor pro profit téměř každý den.

 

Kontraktní měsíce

V minulém článku jsme narazili na to, že se komodity obchodují s určitým termínem dodání. Tyto termíny dodání jsou označovány jako tzv. kontraktní měsíce. Převážná většina komodit má 4 kontraktní měsíce a to březen (H), červen (M), září (U) a prosinec (Z).  Dalo by se tedy říci, že daná komodita, například káva, se neobchoduje na jednom jediném trhu, ale na čtyřech trzích zároveň.

Ještě jednou podotýkám, že nikdy žádnou komoditu nebudete fyzicky skladovat. Kontraktní měsíce jednotlivých komodit (trhů) jsou ve své podstatě pouze samostatné grafy.

Z první tabulky již víte, že každá komodita má svou značku. Například E-mini Nasdaq 100 má značku NQ. Dále je třeba určit kontraktní měsíc, který se v dané době nejvíce obchoduje. Zpravidla se vždy jedná o nejbližší kontraktní měsíc (tzv. front měsíc). Takže například na konci března je nejvíce obchodovaným kontraktním měsícem, jak tabulka výše napovídá, červen (označení „M“). Dále se pak uvádí rok – poslední dvě číslice (r. 2012 má značku „12“).

Např. trh E-mini Nasdaq 100 s červnovým termínem dodání v r. 2012 má značku NQM12.

Doporučuji, abyste si sami vámi zvolený trh s aktuálním kontraktním měsícem zkusili vyhledat zde: http://britefutures.com/quotes/futquotes.aspx

 

 Když si daný trh vyhledáte, objeví se vám ve výsledních vyhledávání aktuálně obchodované kontraktní měsíce. Pak již jen poklepete na D,W,M (denní, týdenní a měsíční graf) a zobrazí se vám aktuální graf dané komodity.

 

 

Na obrázku výše již vidíte denní graf nejvíce obchodovaného kontraktního měsíce trhu E-mini Nasdaq 100. Horizontální stupnice udává čas (jedna čárka na grafu = jeden den) a vertikální stupnice udává bodovou hodnotu. Na bodové stupnici se rovněž musíme umět orientovat, abychom věděli, kolik dollarů náš obchod zrovna vydělal nebo prodělal. Určováním bodů, resp. dollarové hodnoty se budeme věnovat v následujícím článku.

ÚKOL: Prozatím si na stránkách www.britefutures.com zkoušejte dohledávat grafy jednotlivých komodit a rozhodněte se, které komoditě se v budoucnu chcete věnovat a  která se možná časem stane vaší živitelkou.

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik