35. Devatero řemesel, desátá bída

Myslím si, že většina z vás již z titulku článku pochopila, jakou problematikou bych se dnes rád zaobíral. Možná se vám nebude líbit a nebudete ji ve svém tradingu uplatňovat, jedná se ale o zásadu, která mi umožnila posun v tradingu směrem kupředu, a proto se domnívám, že by bylo vhodné se s vámi o ni podělit.

 

V roce 2005, tedy v době, kdy jsem poprvé narazil na obchodování s komoditami, mě trading uchvátil natolik, že jsem měl silné nutkání nakoupit si na Amazonu snad všechny publikace, které o tradingu pojednávají. Během pozdních večerů jsem k nelibosti své ženy četl jednu knihu za druhou. Vesměs každá z nich nabízela jiný pohled na obchodování a po přečtení x knih jsem měl nutkání vytvořit si obchodní systém, který by propojil všechny rady v jedno a já tak vydělával značné sumy peněz. Pamatuji si, že můj první „obchodní systém“ čítal obchodování snad 10-ti patternů, které jsem chtěl intradenně obchodovat na 3 trzích, přičemž bych nahlížel na dva vyšší TF a asi 5 indikátorů. Záhy jsem došel k závěru, že se ve mně projevuje typický vzor chování, který má každý pracující člověk. Jedná se o vzor chování: „Chceš-li vydělávat více, pracuj více“. Z běžného života všichni víme, že bez práce nejsou koláče. Toto pořekadlo platí i v tradingu, troufám si tvrdit, že zde platí toto pořekadlo několikanásobně, ale na rozdíl od běžného života nemusíme v případě tradingu pracovat více, abychom vydělávali více.

 

1 pattern, 1 trh, 1 TF, 50 kontraktů

Patrně jste měli poté, co jste shlédli screenshoty jednotlivých patternů, tendenci obchodovat více patternů najednou. Na základě své vlastní zkušenosti vám toto nemohu doporučit. Každý trader, obzvlášť ten začínající, se totiž může plně koncentrovat pouze na jednu věc.V prvé řadě je zapotřebí, abyste během obchodování svou mysl plně koncentrovali na graf, resp. vnímali jeho pohyby, sledovali hlavní i vedlejší trendy, zkrátka abyste přesně věděli, v jakém stádiu se daný trh nachází. Pokud byste si například pro svůj obchodní systém vybrali pět patternů, které byste obchodovali v jeden okamžik, více než na sledování vývoje trhu, byste se zaměřili na úzkostlivé vyhledávání patternů a jelikož byste jich obchodovali přespříliš, byli byste stále nervózní, zda-li jste nepropásli vytvoření některého z nich. Obchodování více patternů najednou neschvaluji, ale obchodování na více trzích (s výjimkou Intermarket Analýzy) už doslova odsuzuji. Díky „zbrani“ jménem Position-Sizing máme skvělou možnost vydělávat x násobně více pouze tím, že obchodujeme více kontraktů. Logicky nám tedy stačí obchodovat pouze jeden pattern na jednom trhu a jednom Time Frame.

Všem nováčkům vřele doporučuji, aby obchodovali pouze jeden jediný pattern jednak kvůli tomu, že tak budou lépe soustředění na trhy, ale také kvůli tomu, že vypilovat obchodní systém založený na jednom patternu zabírá nějaký ten čas a vytvoření obchodního systému na základě pěti patternů by již chtělo notnou dávku energie a času, přičemž například při testování posledního patternu, byste opět trošku opomněli první pattern a následně obchodovali všech pět patternů s nevalným úspěchem. Nepotřebujete více patternů, abyste vydělávali více, stačí jeden pattern, ten přes historická data řádně nakoukat, postavit na jeho základech profitabilní obchodní systém a ten pak den po dni obchodovat a následně navyšovat počet kontraktů minimálně na úroveň padesát. Když tohle dokážete, budete již za vodou.

Někteří tradeři by mohli namítnout, že obchodování více patternů nám nabízí možnost diverzifikace, tedy rozložení příjmů a rizika, které může přijít vhod, když se některému patternu zrovna nedaří. Nesouhlasím. Pokud vám daný pattern po uskutečnění testu na třech trzích za tři roky na základě statistiky cca 600 obchodů vydělával v minulosti, pak šance, že tomu bude jinak v budoucnosti je opravdu mizivá.

Soustředění se na více věcí najednou je podobné, jako kdyby si zkušený neurochirurg z toho či onoho důvodu usmyslil, že se chce kromě svého oboru věnovat ještě stomatologii. Šel by zpátky do školy, studoval stomatologii, následkem čehož by pomalu začal zaostávat v novinkách ze světa neurochirurgie a kdyby pak profesně vykonával oba tyto obory, patrně by nebyl dobrý ani v jednom z nich. Alespoň já bych k takovému zubaři doopravdy nešel.

Podobné je to i u obchodníků. Představte si intradenního obchodníka, který se rozhodne věnovat také pozičnímu obchodování, do toho vymýšlí strategie pro opce, spready, sporadicky sem tam nakoupí zlato či stříbro. Dle mého názoru se mysl takového obchodníka soustředí na přespříliš informací najednou a vážně si nejsem zcela jist, zda lze být profitabilním obchodníkem na všech „frontách“.

 

Specializace, základ úspěchu

Pakliže chcete uspět v tradingu, měli byste se úzce specializovat. Pokud se vám líbí pattern RR, pak si dejte za cíl, že si vytvoříte obchodní systém založený pouze na tomto cenovém patternu. Staňte se specialistou na daný pattern. Otestujte jej na historických datech, na jiných trzích, perfektně promyslete vstupy, SL, výstupy, Money-Management. Pokud se celou svou myslí zaměříte pouze na jednu věc, pak věřím, že vaše cesta k blahobytu dopadne dobře.

 

Jak jsem psal v úvodu, je mi jasné, že někteří z vás se mnou souhlasit nebudete. Je pravda, že každý trader je jiný, tím pádem i každému vyhovuje jiný styl obchodování. V článku jsem vám pouze popsal, jak toto zredukování obchodního systému na obchodování pouze jednoho patternu pomohlo mě a mnoha našim členům, kde vesměs všichni zastáváme názor, že by se trader měl specializovat pouze na jednu jedinou věc. Jestli tuto informaci vezmete v potaz při budování obchodního systému, je již na vás.

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik