33. Trading – perspektivní „zaměstnání“?

V minulém článku jsme si pověděli o základních aspektech, které převážně tvoří úspěch v obchodování na burze. Vybudování profitabilního obchodního systému, získání citu pro trhy a v konečné fázi změna myšlení a přizpůsobení psychiky pro obchodování není nejsnazší. Pokud vás intradenní obchodování zaujalo a vnitřně cítíte, že právě trading je pro vás to pravé, možná by přišel vhod článek, který by vám vylíčil, k jakým úspěchům se můžete za čas postupně dopracovat, a poskytne vám tolik potřebnou motivaci, kterou budete mít před očima v době, kdy budete procházet fází učení se tradingu. Nelze přesně říci, kdy se přesně člověk stane full-time traderem. Někteří obchodníci zvládnou být profitabilní za rok, jiní za dva, některým tato cesta trvá i pět let. Pojďme si tedy říci, na co se začínající trader může v budoucnu těšit a čeho jistě dokáže, pokud projeví odhodlání.

 

Neomezené příjmy

Věřím, že při čtení úvodních článků vám probleskla hlavou otázka: „Kolik si reálně mohu tradingem vydělat?“ Odpověď zní: „Kolik chcete.“ Výdělky nejsou nijak limitované. Po vybudování obchodního systému zjistíte, kolik vám strategie v průměru zvládne měsíčně vydělat na jeden kontrakt. Obchodní systémy jsou různé, někteří členové P.A.T. vydělávají na jeden kontrakt 1000$, jiní až 10 000$ měsíčně. Nutno říci, že obchodování s jedním kontraktem je pouhá „hra“. Při obchodování s jedním kontraktem nikdy nezbohatnete. Za minimum považuji obchodování s deseti kontrakty, ideálně pak s padesáti kontrakty na e-mini trzích. Pokud například zjistíte, že vám obchodní systém v průměru vydělává 2000$ na kontrakt měsíčně, budete postupně pomocí Position-Sizingu navyšovat počet kontraktů a zhruba do dvou let byste mohli obchodovat zmíněných 50 kontraktů, kdy by zisk byl 50x větší a to 100 000$ měsíčně čili zhruba 1 800 000Kč. Počet obchodovaných kontraktů není nijak limitovaný, můžete obchodovat se 100,200,300 kontrakty, ale musíte počítat s tím, že při obchodování již budete mít poměrně velký slippage. Jak již víte, obchoduji systém P.A.T., který díky tomu, že má striktní pravidla pro vstup do obchodu, generuje menší množství obchodů. Někoho může deprimovat fakt, že výdělky na jeden kontrakt nejsou vysoké, pro mě je však hlavní, že si jsem vstupy maximálně jistý. Menší výdělek na jeden kontrakt pak doháním vyšším počtem obchodovaných kontraktů.

Jak vidíte, příjmy nejsou nijak limitované. Nesnažte se tedy za každou cenu zobchodovat každý velký trendový pohyb. Pamatujte si, že v tradingu velmi často méně znamená více. Pokud vám obchodní systém zvládne nadělovat měsíčně 1000$, je to skvěle. Pak již nezbývá nic jiného, než být trpělivý, postupně navyšovat počet obchodovaných kontraktů, až najednou zjistíte, že jsou vaše příjmy skutečně nadstandardní.

 

Časová svoboda

Jak již bylo řečeno, není nutné sedět u grafů celé odpoledne a večer. E-mini trhy nabízejí prostor pro profit každou hodinu od 15:30 do 22:15. Je jen na vás, zda se budete obchodování věnovat celou seanci nebo třeba jen dvě hodinky večer. Mezi našimi členy je pár takových, kteří obchodují celou obchodní seanci od pondělí do pátku. Není to však nutné. Já patřím mezi typy lidí, pro které je důležitější volný čas, než bohatství. Jak jsem již psal, věnoval jsem se tradingu ve všední dny od 17:30 do 22:00. Od března 2012 obchoduji tuto seanci pouze od pondělí do středy. I obchodování pouhých 13,5h týdně vám můžete zajistit extra nadstandardní příjmy. Mé plány v tradingu na následující dva roky jsou postupně se dopracovat na obchodování 100 kontraktů a obchodovat pak pouze jeden den v týdnu. Je na každém, ať si sám určí, kdy se tradingu věnovat bude a kdy ne. Finanční svoboda je osvobozující, svoboda časová nám však dává absolutní volnost a možnost žít takový život, který jsme si vždy přáli.

 

Mobilní trading room

Trading room, nebo-li místo, odkud se tradingu věnujeme, nemusí nutně být vázáno na jedno místo. Postačí vám notebook a dobré připojení k internetu. Někteří tradeři včetně mě volí nejraději nějakou útulnou místnůstku, kde mají svůj PC a hlavně absolutní klid na trading, jiní jsou raději s notebookem na terase před svým domem. Znám i takové, kteří milují cestování, jsou stále na cestách po různých končinách světa a obchodují tak v hotelových pokojích. Jak vidíte i v tomto má trader skvělou výhodu oproti ostatním jedincům, kteří mnohdy musejí dojíždět do práce a trávit tam spousty času.

 

Jisté „zaměstnání“

V běžném životě není skoro nic jisté. Věřím, že vám téměř denně přijde na mysl otázka: „Co když mě propustí?“ nebo „Co budu dělat, když firma zkrachuje?“ Tyto otázky jsou zcela na místě, protože všichni máme rádi jistotu a bohužel žádné zaměstnání není jisté, obzvlášť v době krize. Všichni víme, že veřejné mínění o obchodování na burze není nijak valné. Drtivá většina lidí se domnívá, že burzovní spekulace jsou riskantní. Vy již víte, že riskantní nejsou, pokud víte, co děláte. Když si vybudujete obchodní systém, který si řádně otestujete na historických datech x let zpět, budete mít doopravdy velkou pravděpodobnost úspěchu v následujících letech. Ve zprávách se člověk dočítá, že je krize, hodnoty akcií klesají, na burze vládne panika, burzovní makléři jsou na pokrají zhroucení. Pohyby na grafech jsou však stále stejné. I v době krize se grafy pohybují ve stejných rytmech jako před sto lety. Rozdíl je pouze v tom, že pohyby jsou výraznější. Pro nás obchodníky Price Action to znamená jediné – možnost většího výdělku. V některém období dělají trhy menší pohyby, například denní rozpětí jen 500$ na trhu NQ. Když je období volatilnější, tak je mnohdy rozpětí i pětinásobně vyšší, přičemž pohyby na grafech zůstávají stále stejné. Po čase zjistíte, že intradenní obchodování na burze je ve své podstatě nudné a rutinní. Obchodní systém vám bude dávat signály ke vstupu, ať jsou trhy méně nebo více volatilní. Zjistíte, že každý měsíc vyděláváte, ať je ve světě sebevětší krize. Uvědomíte si, že máte něco neocenitelného a to jistou „práci“, které se můžete věnovat až do svého důchodu, přičemž si sami můžete zvolit, kdy s tradingem skončíte. Mezi členy máme dva, kteří již mají přes 50 let, trading účet mají dostatečně vysoký na to, aby si mohli dovolit přestat se tradingu věnovat, ale nedokáží to. Snad každý, kdo se tradingu věnuje mu plně podlehl, svým způsobem se do grafů zamiloval a nedokáže přestat, ačkoliv ví, že by mu vydělané peníze vystačily do konce života. Trading v podstatě není povolání, ale vášeň :-)

Budování obchodního systému zabírá čas, získání citu pro trhy nepřijde hned, ještě později se naše mysl dostane do stavu, kdy zvládne obchodovat s ledovým klidem. Chce to nutnou dávku trpělivosti, avšak měsíční „kapesné“ ve výši 1 000 000Kč či více, možnost věnovat se tradingu pár hodinek týdně a hlavně získání absolutní svobody za tu počáteční dřinu podle mě stojí.

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik