30. Základní kapitál pro intradenní obchodování

Abychom se stali obchodníky, kteří si na základě svého obchodního systému zajišťují nadstandardní příjmy, musíme si před tím, než začneme reálně obchodovat, zajistit počáteční kapitál nebo-li tzv. trading účet. Nemusíte se však děsit, jak jsem nastínil v úvodních článcích, pro započetí intradenního obchodování nebudete potřebovat desetitisíce dollarů. S vhodně postaveným obchodním systémem vám budou stačit 3 000 dollarů. Podotýkám, že trading účet budete potřebovat až ve fázi paperr tradingu, čili až po zvládnutí backtestu.

Výše trading účtu nutná pro započetí intradenního obchodování musí nutně splňovat dvě podmínky. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

 

Trading účet v souladu s obchodním systémem

V článku Trading: Nejbezpečnější business bylo vysvětleno, že proto, aby naše obchodování bylo co možná nejbezpečnější, je zapotřebí riskovat na jeden obchod pouze malé procento obchodního účtu.

Každému nováčkovi doporučuji, aby na jeden obchod riskoval vždy maximálně 2% ze svého účtu, nikdy ne více. Pokud byste se rozhodli riskovat na jeden obchod například 20% svého účtu, pak vám musí být jasné, že se jedná o naprostou sebevraždu, jelikož by stačilo pouze pět ztrátových obchodů za sebou a váš účet by byl rázem na hodnotě 0 $. Proto s pravidlem riskovat na jeden obchod maximálně 2% hodnoty trading účtu vážně nepolemizujte.

Ze všeho nejdříve je zapotřebí zjistit, jak vysoký margin má vaše komodita u brokera, skrze kterého budete obchodovat. Doporučuji vám zvolit si Infinity Brokerage, jejichž marginy na všechny e-mini trhy (ES, NQ, YM, EMD) jsou na výši 500$.

Pokud víte, že máte naspořeno 3 000$ (cca 57 000Kč) a plánujete s touto částkou začít obchodovat, je zapotřebí této částce přizpůsobit obchodní systém. Po zjištění výše marginu si vypočteme, kolik můžeme na jeden obchod maximálně riskovat.

 

3 000$ (trading účet) – 500$ (margin na 1 kontrakt) = 2500$

 

Vždy od základního kapitálu musíme odečíst výši marginu (vratné zálohy). Následně si vypočteme, kolik smíme riskovat na jeden obchod v případě dodržení pravidla 2%.

 

2 500$ x 0,02 = 50$

 

Z článku Margin, Stop-Loss, brokeři již víte, že za každý zrealizovaný obchod si broker strhne určitou částku (brokerská komise – RT). Většinou se jedná o 5$. Nyní od vypočtené částky odečteme brokerskou komisi a vyjde nám částka 45$. Víme tedy, že na jeden obchod smíme riskovat maximálně 45$.

Při budování obchodního systému musíte počítat s tím, že SL na jeden obchod bude vždy a bez výhrad maximálně na úrovni 2%, v tomto případě 45$. Pokud si například zvolíte pro své obchodování trh NQ, kde je jeden tick na úrovni 5$, pak si vypočtete, že smíte mít SL maximálně na úrovni 9ticků (45/5).

I s takto poměrně nízkými Stop-Lossy však můžeme vybudovat velmi slušně výnosný obchodní systém. Obchodní strategie P.A.T. například pracuje s průměrnými SL na NQ ve výši 30$, a přesto trh nikdy „neškrtí“ a každý měsíc strategie naděluje hezkou „mzdu“.

 

Pojďme se podívat na názornou ukázku, kde se začínající obchodník rozhodl pro obchodování patternu Double Top / Double Bottom při počátečním kapitálu 3 000$.

 

Obchodník si projíždí historická data trhu NQ a vyhledává svůj pattern. Narazí na ukázkové protitrendové Double Top (červená čára). Na základě charakteristiky Double Top / Double Bottom již ví, že jedním z vhodných vstupů do patternu může být první reversní svíčka po vytvoření patternu. Vstoupí tedy na close první červené svíce (1881,00). SL umístí jeden tick nad high formace DT/DB (1882,00). Když si tyto hodnoty od sebe odečte, tak vidí, že zde by byl SL na úrovni 20$. Obchodník si vypočetl, že na jeden obchod smí riskovat maximálně 45$, tak do takového DT se SL 20$ by zcela jistě mohl vstoupit. Kdyby obchodník následně nastavil PT na low minulého swingu (1878,50), vydělal by v tomto případě 50$ na jeden kontrakt, přičemž RRR bylo v poměru 1:2.

 

Obchodník projíždí dál historická data a nyní narazí na protitrendové Double Bottom.

 

 

 

Správný vstup by byl na hodnotě 1987,25 a SL na hodnotě 1983,50. Obchodník si spočítá, že SL by byl ve výši 80$, což je více, než 2% účtu, proto si daný obchod do obchodního deníku nepíše a pokračuje dál.

Disciplína je v tradingu jednou z hlavních věcí, kterou musíme ovládat. I v live obchodování nám obchodní systém bude dávat signály ke vstupu, avšak občas nebudou v souladu s našimi pravidly Money-Managementu, mezi které stanovení výše SL bezpochyby patří. Do takového obchodu nesmíme vstupovat. Double Bottom zobrazené na obrázku sice zvládlo vydělat, ale na jeden obchod bychom riskovali již přes 3,2% účtu, což je u intradenního obchodování přespříliš.

Poté, co budete mít za sebou fázi backtestu, názorně uvidíte, že i s malými Stop-Lossy budete mít možnost provádět mnoho a mnoho obchodů, které v konečném důsledku povedou k navyšujícímu se stavu vašeho účtu.

 

Obchodní systém vám také dá jasný náhled na to, kolik jste měli nejvíce ztrátových obchodů za sebou. I s tímto faktem musíme počítat. Dejte si při budování strategie proto pozor, aby pokles kapitálu (Draw Down – zn. DD) nebyl nikdy více, než 30% vašeho účtu. V případě, že riskujete na jeden obchod 2% účtu, neměli byste mít více, než 15 ztrátových obchodů za sebou.

 

Velikost Stop-Lossu s ohledem na výši trading účtu je naprostý základ Money-Managementu. Při budování obchodního systému by výpočet maximálního možného risku na jeden obchod měl být první věcí, kterou si pevně stanovíte.  

 

Trading účet v souladu s pravidly brokerské společnosti

Pokud si chceme založit účet u brokerské společnosti, musíme respektovat jejich pravidla, které určují minimální částku pro začátek intradenního obchodování komodit..

Někteří členové P. A. T. mají své účtu u InteractiveBrokers, museli však začít s částkou 10 000$, přičemž margin na E-mini trhy jsou u IB 2 000$. Kdysi, když jsem s obchodováním začínal, jsem moc finančních prostředků neměl, proto jsem dal na radu jednoho známého, který mi doporučil Infinity Brokerage, kde je minimální výše trading účtu stanovena na 3 000$ a marginy na E-mini jsou 500$. Přestože má IB o dost větší renomé, tak jsem za dlouhá léta neměl s Infinity Brokerage sebemenší problém a mám svůj trading účet stále u nich. Myslím si, že částku 3 000$ zvládne sehnat skoro každý. Já jsem to například kdysi vyřešil tak, že jsem prodal Octavii a koupil si starého Favorita. Doporučil bych však nějakou jinou variantu získání základního kapitálu, jelikož vaše drahá polovička nebude tímto krokem zrovna dvakrát nadšená. Vím o čem mluvím :-)

Dnešní článek pojednával o velikosti počátečního trading účtu. Vezměte si k srdci především nutnost stanovit si takovou výši SL, která je v souladu s částkou, se kterou budete začínat obchodovat.

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik