3. Program na zobrazování grafů

Nyní, když jste si již vybrali pattern, který budete obchodovat, je na čase začít jej testovat na historických datech a k tomu nutně potřebujete program na zobrazování grafů. V případě, že vás žádný cenový pattern nezaujal, bude vašim úkolem zobrazit si grafy a snažit se vytvořit si vlastní cenový pattern, to je však mnohem obtížnější.

 

SierraChart

Pokud prozkoumáte US Google, pak zjistíte, že nabídka softwaru zobrazující grafy, je vskutku velká. Mně osobně se nejvíce osvědčil program SierraChart. (www.sierrachart.com). Jelikož jsem technický antitalent, a to doslova, nechtěl jsem žádný složitý program. Ovládat Sierru zvládne zcela jistě každý, i ten méně technicky zdatný jedinec.

Sierra nabízí intuitivní ovládání, množství studii a velice dobře spolupracuje s platformami většiny brokerů.

Tento program vám však v žádném případě nenutím, můžete si samozřejmě sami vybrat nějaký jiný, který se vám zalíbí, ale bohužel vám pak nebudu moci poradit, jak do něj sehnat historická data, propojit s platformou atd.

 

Časově neomezené demo zdarma

Výhodou programu SierraChart je fakt, že nabízí demo verzi, která je časově neomezená, resp. 15 dnů máte možnost využívat demo, které je zcela na úrovni placené verze, po 15-ti dnech časově neomezenou „ořezanější“ verzi. (Alespoň tomu tak bylo v době psaní článku). Nejedná se však o žádné příšerně „ořezané“ demo, sami uvidíte, že pro backtest vám bude úplně stačit.

Placenou verzi (26$/měsíc) budete potřebovat až v době, kdy budete program propojovat s platformou brokera (fáze papertradingu), ale to bude až za nějaký ten měsíc, kdy už budete mít zcela vybudovanou obchodní strategii. Ve fázi backtestu vám tedy bude plně stačit demo, které je zdarma.

 

Stažení programu SierraChart

Nyní přejdeme k samotnému stažení a zprovoznění programu, které zabere maximálně 10 minut.

1) Najeďte si internetové stránky: www.sierrachart.com

2) Na stránkách klikněte na: „Get Started with Sierra Chart Now (viz. obrázek níže). Po kliknutí na tlačítko se vám zobrazí další okno, kde klikněte na „download“.

 

3) Poté, co se vám program uloží do PC si jej nainstalujte.

4) Když budete následně chtít program spustit, vyskočí na vás přihlašovací okno (viz. obrázek níže).

 

5) Vraťte se zpět na hlavní stránku www.sierrachart.com a v kategorii „Account Management“ zvolte možnost: „Create Account“. (viz. obrázek).

 

6) Následná registrace je již jednoduchá. Zadáte e-mail, na další stránce přihlašovací jméno, heslo, vaši adresu, tel. kontakt atd. Uživatelské jméno musí být bez diakritiky.

7) Poté, co se zaregistrujete, si znovu spustíte Sierru, kde do kolonky „Account Name“ zadáte přihlašovací jméno a do kolonky „Password“ vaše heslo. Nakonec klikněte na „Login“.

Teď byste před sebou měli mít takovýto obrázek:

 

Pokud ano, máte program řádně nainstalovaný. Jak se s programem pracuje si samozřejmě vysvětlíme v následujících článcích.

Nejdříve však bude zapotřebí, abyste si do programu stáhli historická data trhu, který chcete obchodovat.

 

David Bielcik

www.price-action-traders.cz/david-bielcik