3. Futures trading: Obchodování dostupné všem

Rád bych vám představil tzv. futures trading, což je jeden z nejbezpečnějších způsobů obchodování na burze, kde si sami řídíte svůj risk a kde je potenciál zisku mnohdy  i 10x vyšší, než je stanovený risk. Několikanásobně větší potenciál zisku k předem stanovenému risku a možnost začít obchodovat s malým základním kapitálem předurčilo, že se futures trading stal druhým nejobchodovanějším burzovním instrumentem na světě.

Osobně se domnívám, že každý obchodník by se měl plně specializovat pouze a jen na jeden instrument, nikoliv například obchodovat akcie, spready a opce zároveň. Ne nadarmo se říká, že méně znamená více. Já si před léty zvolil právě futures trading a od té doby se zaměřuji výhradně na tuto oblast. V tomto a dalších článcích bych rád jednoduchou formou poodhalil svět futures tradingu, jelikož se tomuto burzovnímu instrumentu věnuje děsivě málo čechů,což je podle mě velká škoda.

 

Komodity – O co se vlastně jedná a co jsou zač?

"Co je to vlastně ta komodita?" Ptají se mě často známí a kamarádi. Komodity jsou všude kolem nás. Máme je ráno k snídani ve formě pomerančového džusu, na oběd ve formě rýže, v autě ve formě benzínu, či v oblíbeném povzbuzovači zvaném káva.

Komodity jsou prostě a jednoduše suroviny. (Např. obiloviny, různé druhy masa, káva, kakao, pomerančový džus, ropa, kovy). Neděste se, abyste byli v tradingu úspěšní, nepotřebujete zcela nic vědět o té či té surovině. A také je samozřejmě nebudete nikdy skladovat. Pro naše účely nám zcela postačí pochopení, jakým způsobem a proč se dané suroviny (komodity) začaly obchodovat.

 

Futures kontrakty – jak vznikly?

Většině z vás je pravděpodobně jasné, jaký je princip obchodování akcií. Akcie je určitý podíl společnosti o určité hodnotě, kdežto komodity jsou něco zcela odlišného. Když zamíříme do naší historie, tak zcela první komoditní obchody (odborně nazývané Futures kontrakty - lidově řečeno "smlouva o budoucím obchodu") vznikly již před mnoha staletími. Farmáři zabývající se pěstováním kukuřice chtěli příští rok vypěstovat tuto plodinu, avšak neměli k tomu dostatečné finanční prostředky. Domluvili se tedy s jistým odběratelem na tom, že jim poskytne finanční prostředky (nákup sazenic, zaplacení pracovní síly atd.) nutné k tomu, aby mohli danou plodinu vypěstovat. Na oplátku se danému kupci zavázali, že mu příští rok poskytnou x tun kukuřice za cenu předem stanovenou. Farmář byl šťastný, že má prostředky na výsadbu nové úrody a odběratel (např. majitel pohostinství) byl rád, že má na příští rok zajištěnou dodávku kukuřice a co je podstatné za pevně stanovenou cenu. Jejich dohoda nabyla platnosti uzavřením smlouvy, která se nazývá futures kontrakt.

Samozřejmě nyní už většině z vás problesklo hlavou k jakým situacím může dojít:

1) Svět například zasáhne obrovské sucho, úroda bude nižší, cena kukuřice samozřejmě vzlétne směrem vzhůru, řekněme o dvojnásobek a náš farmář bude slušně řečeno rozhořčen, že kukuřici prodal za nízkou cenu, když teď by mohl mít dvojnásobek. Oproti tomu majitel pohostinství si bude mnout ruce, že na kukuřici takto báječně ušetřil a zaplatil za ni poloviční hodnotu oproti tomu jaká je dnes.

2) Situace opačná, kdy počasí pěstování kukuřice přálo, čímž byla úroda velká a  cena zákonitě klesla – farmář spokojen, restauratér nikoliv.

Časem lidé zjistili, že na futures kontrakty mohou spekulovat. Například farmář, jelikož se ve své branži za několik let praxe dobře orientoval a dokázal dle počasí odhadnout jaká bude úroda, tak mohl spekulovat. Tušil, že příští rok bude úroda velká a selským rozumem si odvodil, že cena klesne. Věděl ale, že restauratér o tom pravděpodobně neví zhola nic, tak s ním urychleně provedl futures kontrakt, díky čemuž měl prodej své plodiny zajištěný na určité ceně a nemusel se tak obávat, že bude vystaven hrozbě, že danou plodinu za rok, díky velké úrodě a tím pádem nízké ceně, prodá za pakatel.

 

Futures kontrakty v současnosti

Od té doby, co farmáři pěstovali kukuřici a následně ji pomocí futures kontraktů prodávali, uběhlo již mnoho let. Princip ale zůstal stejný do teď. Spousta traderů (trader = angl. výraz: obchodník na burze) spekuluje jaká bude budoucí cena.

Obchodování futures kontraktů se celkově nazývá futures trading. Jelikož se jedná o obchodování komodit, které mají hmatatelnou podobu, obchoduje se vždy s určitým termínem dodání – březen, červen, září a prosinec. Například během dubna se nejvíce obchoduje komodita s termínem dodání v červnu.Specifikace termínů dodání je pro nováčky možná trošku matoucí, proto si je blíže probereme v příštím článku. Vůbec se však neobávejte, nikdy žádnou kukuřici ani jinou komoditu skladovat nebudete.

 

Futures kontrakty v praxi

Níže můžete vidět názornou ukázku jak se futures kontrakty obchodují v praxi. Na obrázku je znázorněn graf jedné komodity s termínem dodání září 2010. Obchodník vstoupil do trhu kliknutím myši 13.8.2010 v 19:45 a opětovným kliknutím z trhu vystoupil v 21:45. Jak tedy vidíte, pracujete pouze s grafem, žádné skladování komodity či papírování vůbec neřešíte. Vstup byl založen na základě vytvoření formace Dvojitý vrchol. Spekulovali jsme na pokles ceny – ve futures tradingu můžeme spekulovat nejen na růst, ale i pokles ceny trhu.

 

Nyní již víte, že každá komodita se obchoduje na základě futures kontraktů. V příštím článku se na futures kontrakty, resp. jejich značení podíváme blíže, aby vám bylo jasné, jakou komoditu a s jakým termínem dodání je zrovna nejvhodnější obchodovat.

 


David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik