25. Profit Target (PT)

Z minulých článků již víte, že Stop-Loss funguje jako určitý a přesně stanovený bod, na němž z obchodu vystupujeme v případě, že trh nejde námi předpokládaným směrem. Profit Target je věc přesně opačná.

Profit Target je jasně stanovené místo na grafu, kde se rozhodneme vystoupit, když jde trh námi předpokládaným směrem.

Na ukázce vidíme formaci Double Bottom, kterou plánujeme obchodovat do směru long. Rozhodli jsme se vstoupit do trhu na close první zelené svíce (2203,00 – černá čára) a SL jsme nastavili jeden tick pod low zelené svíce. (2201,25 – červená čára). Určili jsme si tedy vstupní bod do trhu a záchranný bod v podobě SL, kdyby šla pozice proti nám.

Metod výstupu z trhu, když jde trh námi předpokládaným směrem je několik, jednou z nich je výstup na tzv. Profit Targetu. Když jsme vstupovali do obchodu, všimli jsme si, že jedno z nedávných high mělo hodnotu (2215,25 – modrá čára). Je pravděpodobné, že v případě otočení trendu bude trh opětovně atakovat tuto úroveň,  z toho důvodu zadáme PT právě na onu hladinu 2215,25. Když trh této hodnoty dosáhne, obchodní platforma automaticky ukončí náš obchod a zisk (v tomto případě 245$) se připíše na náš účet.

 

Párkrát jsem již zmínil, že pokud chcete dosáhnout úspěchu v tradingu, neustále musíte sledovat poměr risku a zisku (RRR). Vždy musíte mít na paměti, že stanovený risk musí být podstatně nižší, než potenciál zisku.

V případě Double Bottom, které je na obrázku, mohlo díky našim obchodním příkazům (SL, PT) dojít pouze ke dvěma možnostem:

a) SL 1,75 bodů – 35$ (2203,00 – 2201,25)

b) PT 12,25 bodů – 155$ (2215,25 – 2203,00)

Jak vidíte, díky SL v logické zóně jsme riskovali pouze 35$ (630Kč). V případě, že by šel trh námi předpokládaným směrem, výstup na PT by nám zajistil zisk 245$ (4 410 Kč) na jeden kontrakt. RRR bylo ve slušném poměru 1:7. (Výpočet 245/35).

Kdyby všechny obchody dosahovaly RRR 1:7, pak by nám stačilo, aby úspěšnost vstupů byla pouze nad 12,5% k tomu, abychom permanentně vydělávali. (Výpočet 1/(1+7) ).

Jak tedy vidíte, Profit Target může být jednou z efektivních možností, jak z trhu vystupovat v případě, že jde pozice námi předpokládaným směrem.

Věřím, že Profit Target každý z vás pochopil, v příštím článku se tedy podíváme na další novou věc a tou je analýza MFE, která s PT úzce souvisí.

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik