23. Nutná změna myšlení pro dosažení úspěchu v tradingu

Článek o alternativním TF vás opět o malinký kousek posunul vpřed, co se týče odborných znalostí. Odborné znalosti jsou jedna věc, avšak další věcí, na kterou se musíte zaměřit, je příprava psychická, nebo-li uzpůsobení vašeho myšlení na svět burzy, jež se v mnoha ohledech liší od zákonitostí v běžném životě. Patrně máte pocit, že psychika v obchodování není podstatná, opak je však pravdou. Každý úspěšný trader vám potvrdí, že psychika ztotožněná s pravidly burzy je nutným předpokladem úspěchu v tradingu.   

 

Prohraná bitva, vyhraná válka

Jak již víte, každá obchodní strategie, i ta sebelepší, produkuje nejen ziskové obchody, ale i ty ztrátové. Na světě neexistuje a ani nikdy existovat nebude intradenní obchodník, jehož obchodní systém by vykazoval pouze obchody zakončené v zisku. Můj obchodní systém například vykazuje v průměru 30% ztrátových obchodů, a přesto je strategie velmi zisková a měsíc co měsíc naděluje slušný zisk. Každý, kdo to myslí s tradingem vážně, se musí v prvé řadě naučit žít s tím, že cesta k blahobytu a prosperitě povede přes množství ztrátových obchodů. Úkolem backtestu samozřejmě je snaha minimalizovat ztráty, ale když pak do trhu vstoupíte přesně na základě svého poctivě vypracovaného obchodního systému a utržíte ztrátu, musíte zůstat klidní. Musíte si být vědomi faktu, že i během backtestu na historických datech se vám mezi ziskovými obchody objevily ty ztrátové, a přesto vám strategie vydělávala hezké peníze a nejinak tomu pravděpodobně bude v budoucnosti. Ztrátové obchody zkrátka jsou a budou součásti úspěšného tradingu. S tímto faktem se musíte ztotožnit.

 

Hra s pravděpodobností

Z článku o Money-Managementu dobře víte, že tajemství úspěšného obchodního systému tkví mimo jiné také v přesných pravidlech Money-Managementu. Na základě backtestu znáte procento ziskových obchodů, průměrnou výši SL, PT, RRR a mnoho dalších věcí. Poté, co máte v obchodním deníku dostatečný vzorek obchodů (okolo 200), je vašim úkolem si s danou statistikou „pohrat“, resp. stanovit si vstup do trhu a následný výstup z trhu tak, abyste získali statistickou výhodu. Pamatujete na příklad s hraním rulety v kasinu? Statistickou výhodou kasína je číslo 0, vaší statistickou výhodou budou vaše pravidla pro vstup do trhu, řízení pozice a výstup z trhu, které dohromady zajišťují statistickou výhodu nad ostatními tradery obchodujícími bez jakékoliv statistické výhody. A že jich je nemálo. Troufám si tvrdit, že by se mohlo jednat o 80% obchodníků. Obchodní systém vám tedy dává statistickou výhodu, na základě které si pak z trhu budete odnášet peníze. Musíte se naučit myslet v pravděpodobnostech. Můj obchodní deník čítá zápisy mnoha uskutečněných obchodů. Ze statistiky vím, že je systém úspěšný, pokud vstupuji jen do takových obchodů, které nabízejí RRR minimálně 1:2. Pokud se tedy při obchodování stane, že mi obchodní systém dá signál ke vstupu, avšak RRR je například jen 1:1, tak do obchodu v žádném případě nevstupuji, jelikož by to bylo porušení plánu, resp. vstoupil bych do obchodní situace, kterou nemám otestovanou na historických grafech a tudíž bych se nemohl opřít o žádnou statistickou výhodu. Naučte se tedy hrát si s čísly a pravděpodobností tak, abyste měli co možná největší statistickou výhodu nad ostatními. 

 

Trpělivost, základ tradingu

Kromě smíření se s tím, že ne každý obchod bude ziskový, čeká na začínající tradery ještě jedna, ne moc potěšující věc a to ta, že příjmy z tradingu se nedostaví ihned. S tímto má většina začínajících traderů velký problém. Upřímně se není čemu divit, jelikož je skoro každý člověk zvyklý na to, že chodí do práce, odvádí svou práci, za kterou mu následně jeho zaměstnavatel zašle na účet náležitou odměnu, tedy mzdu. Tento vzor chování (práce-okamžitá odměna) je v nás zakořeněný natolik, že velká většina z nás není ochotna nějaký ten měsíc pracovat zadarmo. Burza nás odměňuje štědře, ale nedá nám „výplatu“ ihned po tom, co se tradingu začneme věnovat. Pár měsíců se člověk zkrátka musí věnovat backtestu a paper tradingu, z něhož nevidí ani dollar, a do fáze live tradingu se dostane až o několik měsíců později. Hodně nováčků se v době budování strategie dostává malinko do skepse, že tráví nad tradingem čas a příjmy jsou zatím v nedohlednu. Pokud chcete být úspěšnými tradery, musíte si uvědomit, že bez řádné přípravy blahobytu nikdy nedosáhnete. Nicméně když postoupíte z fáze backtestu a paper tradingu do fáze live tradingu, vše se změní. Rázem zjistíte, že pracujete x-krát méně, než vaši známí a vyděláváte x-krát více. Je na každém, ať se sám svobodně rozhodne, zda je ochoten například rok či dva strávit studiem grafů zadarmo a následně pak zbytek života vydělávat minimálně 10x tolik, než ostatní nebo navždy zůstat u klasického, nejistého zaměstnání, kde člověk stráví půlku dne a odměna mu stěží pokryje výdaje. Mám tušení, že onen vzor chování „práce-okamžitá odměna“ a netrpělivost jsou hlavními důvody, proč u tradingu vydrží tak málo lidí.

Nevím jak vy, ale já dávám přednost názorným ukázkám, proto jsem si jednu dovolil připravit.

Dejme tomu, že máme pana Nováka a pana Kopřivu.  Pan Novák je pracovitý a svědomitý člověk, který tíhne k jistotám a drží se hesla, že dobře placené zaměstnání je ta správná volba pro spokojený život. Oproti tomu pan Kopřiva se domnívá, že díky době krize není nejlepší volbou mít klasické zaměstnání a volí si raději dráhu tradingu.

Měsíční plat pana Nováka je 17 000Kč čistého. Dál chodí do svého zaměstnání, sice moc nevydělává, díky čemuž často nadává na ekonomickou a polickou nespravedlnost v Čechách, ale je rád, že uživí svou rodinu. Přestože si v práci plní svědomitě své úkoly, čelí výrobní firma, ve které je zaměstnán, finančním problémům, jež jsou zapříčiněny dovozem podobného zboží z Číny a jeho následnou distribucí na český trh za poloviční ceny. Jelikož se firma potýká s problémy, byl panu Novákovi snížen plat na 15 000Kč čistého. Firma se potýká se stále většími problémy, následkem čehož je pan Novák za devět měsíců z firmy propuštěn. Jeho příjmy klesnou na nulu a vzhledem k tomu, že má již přes čtyřicet let, stráví více než rok na Úřadu práce.

Pan Kopřiva se poté, co narazil na obchodování na burze, rozhodne, že se bude věnovat intradennímu obchodování. Dál chodí do svého zaměstnání, po večerech se pak věnuje backtestu a paper tradingu. Nezbývá mu moc volného času, ale zarytě buduje svůj obchodní systém. Po 16-ti měsíční práci, z které neviděl ani korunu, se rozhodne, že již nastala ta chvíle, kdy se může pustit do obchodování se svými penězi. První dva měsíce obchoduje svůj obchodní systém, ale jelikož je nováček, který ještě nemá vychytané všechny mouchy, nejsou výdělky nijak závratné. Po dvou měsících je pan Kopřiva schopen bezchybně obchodovat svůj obchodní systém. Obchoduje den po dni dle svého plánu, pomalu navyšuje počet obchodovaných kontraktů a za dalších 20 měsíců již obchoduje systém s 15-ti kontrakty a dosahuje průměrného měsíčního zisku 500 000Kč. Zároveň si je vědom své statistické výhody, která mu dává velkou šanci, že podobných výsledků bude dosahovat bez větších výkyvů řadu dalších let.

Grafy níže zachycují finanční výsledky pana Nováka (modrá linka) a pana Kopřivy (červená linka).

 

Tímto článkem jsem vám chtěl názorně ukázat, že intradenní obchodování, přestože má svá úskalí, vede nakonec k finančním výsledkům, které bychom jinde jen stěží hledali. Jak jsme si ale řekli, je třeba zbavit se určitých zakořeněných vzorů chování, které máme ve své mysli.

V příštích článcích se opět navrátíme k vysvětlení určitých odborných termínů.

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik