21. Technické vybavení intradenního obchodníka

Předchozí články vás informovaly o tom, že jednou z hlavních výhod intradenního obchodování je realizování obchodů přes počítač, čímž odpadá komunikace s brokerem, jak tomu je u pozičního obchodování, ale v prvé řadě nám tato možnost nabízí velkou dávku pohodlí, kdy nemusíme dojíždět do práce a pracovat v omšelé kanceláři, kde se necítíme dobře. Snad naprosto všichni intradenní obchodníci obchodují z pohodlí svého domova. Jediným nutným předpokladem je, ať máte doma PC a solidní připojení k internetu.

Pojďme si nyní říci, jaké programy budeme pro své intradenní obchodování využívat. Nemusíte se obávat, nebude se jednat o žádné složitosti. Úspěšný trading určitě nestojí na nejnovějších programech. Vystačíte si i s těmi zcela základními.

 

Program na zobrazování grafů

Abychom si mohli v rámci backtestu, papertradingu a následně live obchodování zobrazovat grafy jednotlivých komodit, využíváme program pro zobrazování grafů. Na trhu se nám nabízí celá řada programů, já však s oblibou využívám program SierraChart (www.sierrachart.com), jelikož je dle mého názoru jednoduchý na ovládání a obsahuje vše, co potřebuji. Můžete samozřejmě prozkoumat internet a najít si jiný program, na výběr je jich opravdu bezpočet, avšak já s nimi zkušenosti nemám. U SierraChart jsem „zakotvil“ již se začátkem svého obchodování.

Pro fázi backtestu je možné využívat program zdarma. (Alespoň tomu tak bylo v době psaní článku). V době backtestu využíváte pouze tento program.

Když přejdete do fáze paper tradingu, bude vás program stát 26$ / měsíc. V porovnání s ostatními programy je zde poměr výkon – cena v opravdu rozumném poměru.

Na obrázku níže můžete vidět prostředí programu Sierra Chart. V sekci Příprava na živé obchodování si vysvětlíme jak program nainstalovat a jak s ním správně pracovat.

 

Program pro zadávání příkazů do trhu

Poté, co si projdete fází backtestu, tedy budování strategie skrze test na historických datech, přejdete do fáze paper tradingu, kdy již bude třeba k programu na zobrazování grafů (nutné přejít na Level 5 – 26$/měs.) přidat ještě jeden program a to platformu.

Platforma je program pro zadávání příkazů do trhu (vstup, výstup, SL, PT, počet kontraktů atd.)

V této fázi je již zapotřebí, abyste si vybrali brokera a založili si u něj účet. On vám následně poskytne platformu zdarma. Alespoň u mého brokera (www.infinitybrokerage.com) to takto funguje. Brokerů je opět nepřeberné množství. Někteří obchodníci si například volí www.interactivebrokers.com. Jejich marginy na jednotlivé komodity jsou však vysoké. Já si již od začátku obchodování zvolil Infinity, jelikož nabízí na e-mini trhy nízké marginy (500$), díky čemuž jsem i v začátcích mohl obchodovat více kontraktů.

Obrázek níže zobrazuje prostředí platformy Infinity Brokerage. Ovládání je intuitivní. V podstatě si jen vyberete trh, který si přejete obchodovat a kliknete na Launch Sierra Chart, kdy se Vám automaticky spustí SierraChart a následně se zobrazí aktuální graf příslušné komodity.

 

Zároveň se vám zobrazí tzv. DOM, což je součást platformy určená pro zadání příkazů do trhu.

 

Ve fázi papertradingu máte tedy otevřený program pro zobrazování grafů (například SierraChart) a zároveň spuštěný DOM, do kterého zadáváte mimo jiné příkazy ke vstupu do trhu. (Viz. obrázek).

 

Live obchodování pak probíhá za pomoci stejné platformy, jen s tím rozdílem, že se přihlásíte skrze kolonku LIVE místo kolonky SIM.

Momentálně, jelikož jste nováčci, se věnujte pouze backtestu své obchodní strategie v programu SierraChart. Návodem na obsluhu platformy Infinity Brokerage se budeme zabývat v některém z dalších článků.

 

Další programy pro intradenní obchodování

Kromě těchto dvou základních programů není nutné využívat žádný jiný program, až na jeden a tím je Microsoft Excel, ve kterém si budete vést obchodní deník se zápisy svých obchodů a na základě této statistiky vylepšovat obchodní systém.

Závěrem bych jen podotkl, že programů, které nám mají v tradingu pomoci je celá řada. Kromě programů pro zobrazování grafů a platformy na zadávání příkazů existuje množství analytických programů, jejichž účelem je pomoci budovat obchodní strategii. Většinou se však jedná o předražené programy (není výjimkou licence za 1 000$), které jsou tak sofistikované, že se v nich trader, obzvlášť ten začínající, opravdu ztrácí a spíše než aby programy pomáhaly, nám všechno komplikují. Já obchoduji live přes 5 let a za tu dobu jsem si vždy vystačil s Excelem, Sierrou a platformou. Různé další technické vymoženosti nikdy nenahradí váš zdravý selský rozum při obchodování, který je nejdůležitější.

Jak vidíte, technická stránka tradingu není nijak složitá a ovládat tyto programy po pár „pokusech“ zvládne každý.

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik