16. Trading: Nejbezpečnější business?

Dnes si povíme pár slov o tom jak zajistit, aby naše obchodování bylo co možná nejbezpečnější. Úkolem každého tradera je samozřejmě navyšování stavu účtu, předně je ale třeba zajistit, aby bylo obchodování maximálně bezpečné, resp. abychom co nejméně ohrozili základní kapitál, na který jsme si tvrdě vydělali.

 

Pokud svým blízkým povíte, že plánujete obchodovat na burze, většina lidí bude reagovat takto: „Blázníš? To je riskantní, proděláš vše!“ Jsem si zcela jist, že takové či podobné reakce se dočkáte od většiny známých. Když si přečtete článek dokonce, sami uvidíte, že intradenní obchodování ve své podstatě riskantní není, když se řídíte jistými pravidly. Nutno dodat, že každý člověk vnímá risk jinak. Podle mého názoru je daleko bezpečnější živit se tradingem, resp. obchodní strategii, kterou jsem si řádně otestoval x-let zpět, která čítá statistiku stovek obchodů, a která bez větších poklesů konzistentně vydělává řadu let, než mít například klasické zaměstnání, kdy si člověk nemůže být nikdy jist, kdy se jej zaměstnavatel rozhodne zbavit. Je tedy na vás, abyste si sami, nezaujati okolím, udělali obrázek, zda trading riskantní je či ne. Nyní ale pojďme zpátky k tématu.

 

Optimální výše Stop-Lossu z hlediska Money-Managementu

Pevně věřím, že jste pochopili klíčovou úlohu Stop-Lossu v intradenním obchodování. Pokud přece jen ne, doporučuji vám přečíst si článek o Stop-Lossu ještě jednou.

Jak již víte, vždy když vstupujeme do obchodu, zadáváme kromě příkazu ke vstupu také Stop-Loss, který je výstupním příkazem v případě, že se trh vydá opačným směrem, než jsme předpokládali a díky němuž utrpí náš účet pouze malou ztrátu. 

Určení optimálního SL je úkolem backtestu, během něhož zjistíte, jaká výše SL se jeví jako optimální.

Kromě toho je nezbytné, aby velikost Stop-Lossu byla adekvátní vůči velikosti obchodního účtu.

V minulých článcích jsem nastínil, že v naprosto každé obchodní strategii se objevují ztrátové obchody. I v sebelepším obchodním systému budete mít moře ztrátových obchodů, které budou střídat ty ziskové. To není chyba, v tradingu už to tak prostě chodí. Z článku o Money-Managementu však víte, že díky dobrému RRR zvládneme být profitabilními obchodníky, i když je procento ziskových obchodů na velice nízké úrovni, například 25%. 

Z hlediska Money-Managementu je nutné riskovat na jeden obchod pouze pár procent obchodního účtu. Za ideální považuji riskovat na 1 obchod maximálně 2% účtu. Pokud tedy začínáte s účtem o velikosti 3 000$, nikdy byste neměli na jeden obchod riskovat více, než 60$.

Jestliže budete na jeden obchod riskovat pouze 2% vašeho účtu, pak jste schopni přečkat období padesáti ztrátových obchodů za sebou. Takové množství ztrátových obchodů za sebou je již poměrně utopická představa. Drtivá většina úspěšných obchodních strategií má maximálně deset ztrátových obchodů za sebou.

Pokud budete na jeden obchod riskovat pouze malou část vašeho účtu a zároveň budou díky dobrému  poměru RRR vaše ziskové obchody několikanásobně vyšší, než obchody ztrátové, pak se ztrátových obchodů nemusíte obávat. Poté, co si poctivě projdete fází backtestu, totiž budete dobře vědět, že ztrátové obchody střídají ty ziskové, které dokáží smazat minulé ztráty a nadělit extra zisk.

 

DRAWDOWN

Na základě backtestu si dále zjistíte tzv. drawdown (DD), což je maximální pokles kapitálu.

Řekněme, že jste testovali svou obchodní strategii na tříleté historii a zjistili jste, že za celé toto období jste měli maximálně osm ztrátových obchodů za sebou o hodnotě 50$. Maximální pokles tedy činil 400$.

Situace v budoucnu by neměla být příliš odlišná od minulého období, nicméně pro jistotu začínejte vždy s účtem minimálně 3x větším, než je DD za vámi testované období. Pokud by tedy DD činil 400$, neměli byste začínat s částkou nižší, než  1 200$.

Maximální tolerovatelná výše drawdownu je 30% obchodního účtu.

Jak tedy vidíte, v tradingu se v prvé řadě snažíme o ochranu kapitálu a až následně o růst finančních prostředků. Pokud budete na jeden obchod riskovat pouze malou, neznatelnou část vašeho trading účtu, pak se vaše obchodování stane dostatečně bezpečné na to, aby přečkalo i občasné série ztrátových obchodů, které bohužel má každá obchodní strategie.

Věřím, že již máte zase o kousíček reálnější představu o obchodování na burze a již si tradera zdaleka nepředstavujete jako člověka, který v obleku od Gucciho stojí na vrcholku nejvyššího mrakodrapu na Wall Streetu a připravuje se skočit.

V příštím článku si probereme Position-Sizing, což je nástroj Money-Managementu, pomocí kterého si úspěšní tradeři zajišťuji své nadstandardní příjmy.

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik