16. Obchodování s vlastními penězi (live trading)

Uběhlo mnoho a mnoho dní a vy jste konečně ve fázi, kdy za sebou máte nejen budování profitabilní obchodní strategie, ale také její testování v reálném prostředí grafů. Jestliže jste si úspěšně prošli fází papertradingu, je na čase přejít do fáze reálného obchodování.

V živém obchodování s vlastními penězi budete obchodovat naprosto stejně jako ve fázi papertradingu, narazíte však na nový problém, kterým jste vy sami, resp. vaše psychika.

Připravte se na to, že během obchodování s vámi budou cloumat různé emoce, nejvýrazněji však strach, euforie a netrpělivost.

V live tradingu byste se měli především snažit o to, ať emoce během obchodování eliminujete, což je úkol nelehký, ale ne nemožný. Pokud pevně věříte svému obchodnímu systému, částečně tak odbouráte strach ze samotného obchodování.

Pamatujte na to, že váš obchodní systém je naprostý základ, který jste si poctivě budovali mnoho a mnoho dní za účelem vytvoření takových pravidel, jež vám v konečném důsledku vydělají na vaše sny. Nenechte proto vyplout na povrch svou netrpělivost, která vám bude našeptávat, abyste porušovali váš obchodní plán.

Po spuštění platformy místo pole „Simulated Live“ zaškrkněte „Live Mode“, vše ostatní zůstává „stejné“. Tato věta by dokázala shrnout rozdíl mezi papertradingem a live tradingem. I vy byste takto měli k live tradingu přistupovat, resp. dělat jako byste trénovali vaši strategii a nenechat tak během obchodování vyplynout na povrch své emoce.

Na základě příběhů ostatních obchodníků vím, že zhruba 10% traderů nemá s live tradingem žádný problém, dalších 10% přestože má poctivě vybudovaný a otestovaný systém, nezvládne v živém obchodování uspět a zbylým 80-ti procentům trvá zhruba rok, než začnou konzistentně vydělávat.

Je na vás, jak moc dovolíte svým emocím, aby vás během obchodování obtěžovaly. Do teď jste studovali zákonitosti grafů, nyní se musíte zaměřit na vaši mysl a „přeprogramovat“ ji do takové podoby, abyste během obchodování neměli zatemněnou mysl všemožnými myšlenkami či emocemi a zvládli tak bezchybně obchodovat svůj systém, který jste si tak dlouho a pracně budovali.

Uvědomte si, že teď již není cesty zpět. Urazili jste dlouhý kus cesty, kdy život založený na finanční a časové svobodě je již téměř za rohem, tudíž nemůžete couvnout.

Pamatujte si, že trader je ten, který nejenže rozumí zákonitostem grafů, ale rozumí i sám sobě.

Poslední a možná pro vás nejtěžší úkol tedy zní: „Poznejte sami sebe.“

Až se naučíte vypořádat se se svými emocemi do takové míry, že vás při obchodování nebudou téměř vůbec ovlivňovat, můžete se těšit na to, že každý obchodní den naleznete ve své e-mailové schránce výpis z trading účtu, co máte u svého brokera, na kterém snad časem uvidíte, jak se váš účet kvapným tempem rozrůstá. Následně stačí brokerovi říci, že chcete na bankovní účet zaslat určitou částku a peníze vám pak na vaše konto dorazí. Posledním úkolem je správné zdanění nabytých peněz, což bude už záležitostí vašeho daňového poradce.

Dočetli jste poslední článek ohledně intradenního obchodování na burze. Přestože rozhodně nemám nadání spisovatele a zároveň zajisté nejsem ani nejlepší trader na světě, pevně doufám, že jsem vám snad alespoň malinko pomohl k tomu, abyste se dostali na dráhu full-time tradera. Pokud se tak stane, budu mít ohromnou radost a budu velice rád, když si třeba uděláte chvilku a podělíte se v e-mailu se svým příběhem v oblasti tradingu.

 

Přeji vám, ať se vám daří jak v tradingu, tak i mimo něj :-)

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik