1. Základ Price Action: Správné určení trendu

Pokud vás zaujalo intradenní obchodování komodit, bude vašim prvořadým úkolem naučit se zákonitostem grafů, resp. dostat do oka pohyby, které se na grafech vyskytují. Price Action, nebo-li cenová akce je termín označující právě ono dění na grafech. Naši členové mají své strategie postavené pouze na základě Price Action. Jestliže se touto cestou budete chtít také vydat, prostudujte si články, které budou následovat. Pokusím se velice jednoduše vysvětlit naprosté základy Price Action, aby jim každý začínající obchodník porozuměl. Dnes se pojďme zaměřit na nejdůležitější aspekt obchodování na základě Price Action a to na určení trendu.

 

Trend a jeho správné určení

Abychom byli schopni na trzích realizovat své profity, je bezpodmínečně nutné, aby se trh pohyboval určitým směrem. Není podstatné, zda je nastolený Up trend nebo Down trend, nutné je, aby trh nebyl v chopu. Když se trh nachází v chopu, tak cena více méně „přešlapuje“ na místě a my tak nemáme prostor proto, abychom realizovali profity. Obchodní systém byste měli mít postavený tak, že vám bude dávat vstupní signály do trhu pouze v případě, že je jasně nastolený trend.

Z úvodních článků již víte, co to trend je. Pro připomenutí jen zopakuji, že trend je aktuální převažující směr, který můžeme na grafu vidět. Jestliže se trh nachází v Up trendu (cena stoupá), spekulujeme na vstup LONG, pokud se naopak trh nachází v Down trendu (cena klesá), měli bychom vstupovat do SHORT pozic.

Jak se dočtete v následujících článcích, existují jak trendové, tak protitrendové patterny. Úkolem „trendového“ obchodníka je správně určit trend, do kterého se bude snažit skrze určitý pattern vstoupit, svést se na této trendové „vlně“ a odnést si z trhu nemalý profit. Tradeři obchodující protitrendové patterny si také musí jasně určit trend. Jejich hlavním úkolem však je zhodnotit aktuální fázi trendu, resp. vstupovat do protitrendových patternů pouze v případě, když se zdá, že je trend u konce a bude nastolen trend opačný.

Užitečným pomocníkem pro určení trendu mohou být trendové čáry. Na obrázku níže vidíme hezky rozjetý Up trend. V případě Up trendu si čárou spojíme low minulých swingů (o swinzích si povíme později) a protáhneme ji do prostoru, kde se graf teprve bude vykreslovat. Díky TL pak o něco čitelněji vidíme právě převažující trend. Povšimněte si, že cena se ve „vlnách“ pohybuje nahoru a dolů, avšak stále má jasně stoupající tendenci. Podle úhlu TL si také můžete zjistit, jak moc je trend silný. Jinými slovy, čím je TL strmější, tím je trend silnější. Všeobecně by se dalo říct, že pokud se trh nachází nad trendovou linkou, měli bychom vyhledávat vstupní signály do longu.

Mimochodem černými čarami jsem označil high a low daného trendu. Tento prostor (range) činil na trhu NQ celých 26 bodů, čili pokud byste do trhu nastoupili na základě některého patternu na začátku trendu a hezky se s trendem svezli až k jeho konci, mohli byste za večer vydělat přes 9 000Kč při obchodování jednoho kontraktu. Představte si o kolik by váš účet narostl při obchodování 50-ti kontraktů.

Je však zapotřebí zůstat při zemi. Na světě neexistuje jediný trader, který by konzistentně zvládal obchodovat každý trendový pohyb od začátku do konce. Je však reálné vydělávat nemalé peníze, i když se po trendu „svezeme“ zlomek času, kdy trend trvá.

 

Na dalším obrázku je situace opačná a to velice podařený Down trend. V tomto případě si spojíme minulá high swingů a čáru protáhneme. V prostoru pod TL vyhledáváme trendové patterny, které následně obchodujeme do shortu.

Povšimněte si také, že u Down trendu bylo range skoro dvojnásobné. Každý trend je jiný, čili každý nám nabídne různě velký prostor pro profit, nicméně by se dalo říci, že cena snáze klesá, než stoupá. Tento fakt vysledovala spousta obchodníku Price Action, proto vám doporučuji, abyste si v obchodním deníku u svých obchodů značili, zda se jedná o long či short obchod. Následnou analýzou obchodů můžete tento fakt zaregistrovat a možná pro své short obchody zvolíte vzdálenější výstup, než v případě obchodů na stranu long.

Mimochodem, podívejte se na ukazatel volume ve spodních částech obou obrázků. Názorně můžete vidět, že zvýšené volume má velice často za následek otočení směru trendu. Podotýkám, že se nutně nemusí jednat o změnu hlavního trendu. Na obrázku níže můžeme celkem 5x zaregistrovat zvýšené volume short svíček. (Černé obdélníky). Pokud se trh zrovna nachází v Down trendu, může nám tato situace naznačovat to, že Down trend bude i nadále pokračovat, nicméně je trh dočasně vyčerpaný a potřebuje utvořit korekci, aby se „nadechl“ a mohl si to zase pokračovat dál v Down trendu. Přestože je tedy nastolený Down trend, neměli bychom v takovýchto okamžicích vstupovat na stranu short. Jak vidíte i volume nám může pomoci při sledování trendu, nicméně berte volume pouze jako „doprovodného“ pomocníka, nikoliv za jediný nástroj určující trend. 

 

Kdy je trend u konce?

Velice zjednodušeně by se dalo říci, že trend je u konce ve chvíli, kdy cena protne trendovou linku.

Níže vidíte stejný graf jako na prvním obrázku, nyní však zachycuje situaci o pár minut později. Vidíte, jak cena protnula TL směrem dolů? (Černý obdélník).Toto je známka možného, podotýkám možného, otočení trendu, kdy bychom již zcela jistě neměli vstupovat do trendových patternů směrem long. Na ukázce vidíme ukončení Down trendu, ukončení Up trendu je založeno na stejném principu, pouze obráceně, resp. cena protne TL směrem vzhůru.

 

Určení trendu: Banalita?

Z ukázek se vám patrně zdá, že na určení trendu není nic složitého. Nutno však říci, že ne vždy je situace zcela zřetelná. Trendové linky mohou být skvělým pomocníkem pro určení trendu. Mnoho obchodníků (ne-li všichni) je využívá, nicméně pro určení trendu, potažmo určení, kdy je trend u konce s „dechem“, je zapotřebí mnohem více, například umět číst ve swingových pohybech, které daný graf dělá (objasníme si příště), ale hlavně je zapotřebí, abyste získali onen cit pro trhy a sami již vycítili, kdy se trend chýlí ke svému konci a kdy se naopak teprve „rozjíždí“.

 

Z dnešního článku si odneste, že správné určení trendu je alfou a omegou úspěšného obchodování a že tuto část se zkrátka musíte naučit, pokud chcete být skutečnými obchodníky.

 

David Bielčík

www.price-action-traders.cz/david-bielcik