1. Profese: Trader. Mzda: 2 500Kč / 1 hodina?

Když se řekne „burza“, většině smrtelníků se vybaví hlasitě hulákající pracovníci burzy na Wall Streetu, kteří jsou po skončení burzovních hodin doslova na pokraji zhroucení s obrovskými dluhy za svými zády. Tato představa je však na hony vzdálená od skutečného obchodování na burze. Moderní technologie umožnily, aby obchodovat na burze mohl každý, kdo má počítač, solidní připojení k internetu a základní kapitál pro obchodování, který je zhruba na stejné výši jako rodinná dovolená.

 

Ukázka intradenního obchodu (zisk 6 300Kč / 116 minut)

 

Ukázka výše znázorňuje klasický obchod založený na strategii Double Bottom (dvojité dno). Při vstupu (nákup) bychom riskovali 25$ (maximální možná ztráta) a vzešel z toho zisk 350$ za necelé dvě hodiny. Kdybychom obchodovali s 50-ti kontrakty, byl by konečný zisk již 315 000Kč. (Více informací o kontraktech v dalších článcích).

 

Spravedlivé místo, kde mají všichni rovnou šanci uspět

Vždy mi v běžném životě vadilo (patrně i vám), že ač se člověk snažil ze všech sil, málokdy to stačilo. Předpokládám, že skoro každý z vás na vlastní kůži poznal, jaké to je, když máte zaměstnání, kde pracujete od nevidím do nevidím, přičemž plat zdaleka neodpovídá vašemu pracovnímu nasazení a tak stěží vycházíte se svým skromným rozpočtem. Možná jste byli propuštěni, jelikož se vašemu šéfovi někdo zdál přijatelnější, než vy, přestože jste v práci vždy podávali nadprůměrný výkon za podprůměrnou mzdu, následkem čehož vás čekalo opětovné a zdlouhavé hledání dobrého zaměstnání, kdy jste se během této doby dostali do čirého zoufalství a přesvědčení, že se nikdy nebudete mít lépe, než jak se máte nyní. Tyto nemilé situace, kdy naše snažení není náležitě odměněno, poznalo na vlastní kůži bez pochyby mnoho z vás. Patrně se domníváte, že vám nezbývá nic jiného, než takovýmto způsobem „žít“ dál, rád bych vás však upozornil, že existuje i jiná cesta, po které se můžete vydat.

Pokud chcete poznat jiný svět, resp. takový svět, kde dosažení úspěchu závisí pouze na vás, nikoliv na vnějších okolnostech, doporučuji vám číst dále. Získáte informace, které možná změní váš dosavadní život. Pojďme tedy zpátky k tématu.

Burza je jediným místem na zemi, kde mají všichni naprosto rovnou šanci uspět a dopracovat se k nezávislosti jak finanční, tak časové. Nebojujete zde s ostatními lidmi, ale jen sami se sebou. Burza je odlišný svět, kde se vzdělání, společenské postavení či například zdravotní handicapy stávají bezpředmětnými. Burza je místo, které štědře odměňuje takové jedince, kteří jsou ochotni na sobě pracovat, jsou disciplinovaní a zvládnou používat zdravý selský rozum. Naneštěstí většina obchodníků (přes 80%) tyto vlastnosti nemá a na burze permanentně prodělává.

 

Ukázka intradenního obchodu (zisk 5 130Kč / 85 minut)

 

 

Na druhé ukázce vidíme opět formaci Double Bottom (dvojité dno). Formace nám opětovně nadělila hezký zisk a to 285$ při risku 25$. Obchodník (trader), který by vstoupil do trhu s 50-ti kontrakty, by měl na účtu o 256 000Kč více. (Většina profitabilních traderů obchoduje minimálně s 50-ti kontrakty).

Jak vidíte, zisk (285$) byl 11x větší, než risk (25$). I s chabou znalostí matematiky si snadno vyvodíte, že v takovém případě byste zvládli být profitabilními obchodníky, i kdyby pouze 9% vašich obchodů bylo zakončeno se ziskem.

 

Základní kapitál 2000$

Obchodování na burze již není výsadou bohatých. K založení účtu vám postačí 2 000$ (cca 36 000Kč). Pokud byste chtěli obchodovat forex (měny), pak je částka nutná k založení účtu ještě 10x nižší.

 

Jen opravdu disciplinovaný a snaživý člověk vyhraje

Základním předpokladem úspěšného obchodování na burze je vytvořit si jasný obchodní systém, resp. stanovit si přesná pravidla, kdy do trhu vstupovat a kdy z něj následně vystupovat. Tento naprostý základ je však velmi často opomíjený. Nezřídka se tedy stává, že se z obchodníka stává gambler, který vstupuje a vystupuje z trhu zcela náhodně, na základě svého momentálního pocitu. Takovýto přístup má drtivá většina „obchodníků“, a právě z toho důvodu také drtivá většina obchodníků prodělává. Nejdůležitějším aspektem úspěchu je ochota věnovat čas studiu trhu, na základě svých nabytých poznatků si následně vytvořit obchodní plán a ten s naprosto pevnou disciplínou dodržovat.

Ne každý je ochoten projít si tímto procesem. Předpokládám, že 99% z vás, co čtete tento článek, není ochotno nějaký ten měsíc strávit budováním obchodního systému. Když si však touto fází projdete, postupem času docílíte toho, že se budete věnovat tradingu (obchodování na burze) pouze pár hodin denně (2-3 hodiny) a přitom získáte takřka neomezenou finanční svobodu. (Příjmy 10x – 1000x větší, než je průměrná mzda).

 

David Bielčík
www.price-action-traders.cz/david-bielcik